IDA på ITU

7.000 IT-studerende har allerede gjort det…

…De har valgt at blive studiemedlemmer af IDA og har fået adgang til de fedeste fordele!


Bliv studiemedlem

Hello Fellow!

7.000 IT-studerende har allerede valgt IDA 

På siden her kan du følge med i, hvad der sker på dit studiested. Du kan bl.a. finde kontaktinformation på studieambassadørerne, og ikke mindst finde dine mange faglige og kontante fordele!

Læs mere om hvorfor IDA er for dig der læser IT. 

Lønstatistik:

I 2018 steg lønnen for IDAs medlemmer på det private område med 3,9 pct., mens stigningen var 3,2 pct. på det offentlige område. De pæne stigninger skyldes, at der i en lang række brancher er mangel på ingeniører, scient.er og it-specialister.

Se, hvor meget medlemmer med samme profil som dig får i løn.

Som studiemedlem af IDA har du adgang til:

  • En masse fede events arrangeret af IDAs frivillig teams, som du kan blive en del af.
  • Faglige fordele: Personlig feedback på CV og jobsøgning, hjælp til at finde studiejob og praktikplads + en masse andre fede fordele.
  • Kontante fordele: Få bl.a. op til 20% på Boozt.com og ikke mindst adgang til Danmarks billigste studieforsikring!

Samarbejdspartnere på ITU

På ITU samarbejder IDA med ITU Karrierecenter.

33.118
Studiemedlemmer
15
Studiesteder
3.000
Årlige events
47
Faglige netværk

Studieambassadører

Studieambassadøren kan hjælpe dig, hvis du har spørgsmål til events eller vores andre tilbud. Tag endelig fat i vores studieambassadør, hvis du vil høre mere om, hvordan du får mest muligt ud af dit medlemskab.

Teamkoordinator Team KBH, Peter Schjelde

Peter Arnt Schjelde

Teamkoordinator Team KBH. peters@stud.ida.dk
Studieambassadør Team KBH, Mads Pedersen

Mads Pedersen

Studieambassadør Team KBH. madsp@stud.ida.dk
Studieambassadør Team KBH, Ida Madsen

Ida Meedom Madsen

Studieambassadør Team KBH. idam@stud.ida.dk
Studieambassadør Team KBH, Magnus Nielsen

Magnus Rude Nielsen

Studieambassadør Team KBH. magnusr@stud.ida.dk
Studieambassadør Team KBH, Klara Jørgensen

Klara Johanne Tang Jørgensen

Studieambassadør Team KBH. laraj@stud.ida.dk

Anna Yde Fibieger

Studieambassadør Team KBH. annay@stud.ida.dk

Maria Schmidt

Studieambassadør Team KBH. marias@stud.ida.dk

Aksel Buur Christensen

Event Teamkoordinator KBH. akselc@stud.ida.dk